The Application of the ChatGPT Language Model for Automatic Generation of Structured Abstracts
Arkadiusz Pulikowski
Abstrakt
Cel/teza: Badanie miało na celu ocenę użyteczności modelu językowego ChatGPT do generowania ustrukturyzowanych abstraktów publikacji naukowych.
Koncepcja/metody badań: Analizie poddano 10 artykułów z czasopisma Zagadnienia Informacji Naukowej – Studia Informacyjne, 5 w języku polskim i 5 w języku angielskim. W badaniu wykorzystano model językowy ChatGPT w wersji 4o. Posłużył on do generowania ustrukturyzowanych abstraktów, które następnie porównywano z abstraktami autorskimi w celu sprawdzenia, czy zawierają poprawne informacje w poszczególnych sekcjach.
Wyniki/wnioski: ChatGPT potwierdził duże możliwości w zakresie analizy i streszczania dokumentów w celu tworzenia abstraktów publikacji naukowych z zakresu informacji naukowej. Model językowy poradził sobie równie dobrze z publikacjami w języku angielskim i polskim. Tylko w przypadku dwóch abstraktów wykryto błędnie wygenerowaną treść pojedynczych sekcji.
Oryginalność/wartość poznawcza: Badanie pokazało potencjał modeli językowych, takich jak ChatGPT, w tworzeniu ustrukturyzowanych abstraktów, zarówno na potrzeby bibliograficznych i pełnotekstowych baz danych, jak i jako uzupełnienie warsztatu badacza.

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
CC BY-NC-ND 4.0 Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe