Między tradycyjnością a nowoczesnością bibliotek


Jadwiga Kołodziejska 

Afiliacja: Biblioteka Narodowa,  Polska

Abstrakt

Przedmiotem artykułu są uwarunkowania wpływające na rozwój czytelnictwa w społeczeństwie. Odnosząc się do wyników ogólnopolskiego badania czytelnictwa
w Polsce z 2008 r., wskazujących na głęboki jego regres, autorka poszukuje przyczyn tego stanu rzeczy. Kwestionuje popularne przekonanie, iż podstawą podnoszenia poziomu czytelnictwa jest przede wszystkim techniczna modernizacja bibliotek. Wskazuje potrzebę dostosowania kolekcji bibliotecznych do rzeczywistych potrzeb czytelników. Zwraca uwagę na konieczność zapewniania fizycznej dostępności bibliotek w środowiskach wiejskich i małych miast. Pokazuje fundamentalne zależności między aktywnością czytelniczą a edukacją zarówno szkolną, jak i nieformalną oraz przedszkolną, podkreślając jej zasadnicze znaczenie dla kształtowania nawyków czytelniczych.

Słowa kluczowe

Czytelnictwo w Polsce; Uwarunkowania społeczne; Uwarunkowania kulturowe; Modernizacja bibliotek; Edukacja


Biblioteki Publiczne w Liczbach 2008 (2010). Warszawa: BN.

Bolibok, Dominika Beata (2011). Instytucje kultury w Gdyni. Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Jadwigi Kołodziejskiej. Warszawa, Uniwersytet Warszawski, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych [dok. niepubl.].

Domański, Henryk (2010). Polak żyje w swojej klasie. „Gazeta Wyborcza”, 31 grudzień–2 stycznia.

Kołodziejska, Jadwiga (1978). Biblioteki amerykańskie. Warszawa: BN.

Koryś, Izabela; Wolff, Katarzyna (2010). Wybieram książkę. Warszawa: BN.

Pezda, Aleksandra (2010). Dajcie im plastelinę. "Gazeta Wyborcza", 25 października.

Pennac, Daniel (2007). Jak powieść. Warszawa: Muza.

Straus, Grażyna (1999). Czytająca młodzież. Pozaszkolne lektury licealistów warszawskich. "Notes Wydawniczy" 1999, nr 9, s. 30-34.

Szkudlarek, Tomasz (2011). 2.0. "Gazeta Wyborcza" 2011, 15-16 stycznia.

Wolff, Katarzyna (2010). Biblioteka publiczna w opinii społecznej. „Bibliotekarz”, nr 7-8, s. 10-14.

Zasacka, Zofia (2008). Nastoletni czytelnicy. Warszawa: BN.

Zduńczyk, Ewelina (2011). Działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce w zakresie regionalizmu. Praca magisterska wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. Jadwigi Kołodziejskiej. Warszawa, Uniwersytet Warszawski, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych [dok. niepubl.].

Pobierz

Opublikowane: 2011-12-30



Jadwiga Kołodziejska 

Afiliacja: Biblioteka Narodowa,  Polska

Biogram:

Profesor Jadwiga Kołodziejska, absolwentka polonistyki i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, jest wybitną znawczynią problematyki kultury czytelniczej i bibliotekoznawstwa współczesnego, szczególnie interesuje się funkcjonowaniem bibliotek w kontekście społecznym. Od początku swojej działalności naukowej związana była z Biblioteką Narodową oraz Instytutem Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (obecnie Instytutem Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych) Uniwersytetu Warszawskiego. W l. 1968-2000 kierowała Instytutem Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej; w l. 1968-78 prowadziła wykłady i seminaria magisterskie w IBIN UW, a w l. 1979-82 – seminaria doktoranckie w Instytucie Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego; od 2000 r. ponownie współpracuje z IINSB UW. W l. 1964-69 pełniła funkcję sekretarza generalnego SBP, a w l. 1968-1982 była redaktorem miesięcznika „Bibliotekarz”; w l. 1972-1975 była sekretarzem Komisji Teorii i Badań Bibliotekoznawczych IFLA oraz członkiem Sekcji Badań Czytelnictwa tejże organizacji. W 1992 r. założyła Polskie Towarzystwo Czytelnicze i wprowadziła je do International Reading Association. Od 1992 r. jest stałym członkiem International Reading Association-International Development in Europe Committee. Przez kilka kadencji jest członkiem Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Rady Naukowej Biblioteki Narodowej. Bibliografia jej prac liczy ponad 700 pozycji, w tym 20 książek. Wśród najważniejszych należy wymienić: Za drzwiami bibliotek (Warszawa 1996), Lokalność i uniwersalność (Warszawa 2000), Drukowany świat (Warszawa 2003), Szerokie okno biblioteki (Warszawa 2006), Biblioteki publiczne w strukturze społecznej (2010).
Obszerny wywiad z Profesor Jadwigą Kołodziejską, pełniejszą notę biograficzną i bibliografię najważniejszych publikacji zamieściliśmy w zeszycie 1 „Przeglądu Bibliotecznego” z 2006 r. [red.].





Autor składa oświadczenie o oryginalności przesłanego tekstu, a w umowie wydawniczej przenosi na rzecz Wydawcy nieodpłatnie majątkowe prawa autorskie w zakresie jednorazowego opublikowania dzieła.

CC BY-NC-ND 4.0 Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe