Seniorzy jako odbiorcy informacji
Monika Kosowiec-Placek
Afiliacja: Zespół Szkół nr 7 w Warszawie, Polska
Abstrakt
Artykuł dotyczy seniorów jako odbiorców informacji. Ukazuje starość niejako czas regresu, ale kolejny etap rozwoju w życiu człowieka. W tekście przedstawione zostały potrzeby informacyjne osób starszych: ich zainteresowania czytelnicze i aktywność w korzystaniu z ICT. Podkreślono wagę i potrzebę uczestnictwa seniorów w życiu społecznym i kulturalnym oraz istotną rolę bibliotek w tym zakresie. Opisano działania, jakie instytucje te mogą podejmować, aby zachęcić osoby starsze do twórczego działania oraz dzielenia się swoim kapitałem intelektualnym, który w Polsce nie jest odpowiednio wykorzystany. W tekście wymieniono również czynniki i powody wpływające na niewystarczające wykorzystanie potencjału osób starszych, a także przedstawiono odbiór seniorów przez społeczeństwo.
Słowa kluczowe
Seniorzy; Potrzeby informacyjne; Czytelnictwo; Biblioteki publiczne; Kapitał intelektualny; Technologie informacyjne
Bibliografia
Borecka, Irena (2007). Uczestnictwo seniorów w kulturze. Poradnik Bibliotekarza, nr 1, s. 3-6.
Czy seniorzy są potrzebni? Opinie Polaków [online]. [dostęp 4 maja 2010]. Dostępny w World Wide Web: <http://www.zycie.senior.pl/147,0,Czy-seniorzy-sa-potrzebni-Opinie-Polakow,7535.htm>.
Dettlaff-Lubiejewska, Katarzyna (2008). Rola biblioteki w edukacji czytelniczej osób starszych. "Poradnik Bibliotekarza", nr 6, s. 3-7.
Dobrowolska, Mirosława (2008). Działania aktywizujące seniorów na przykładzie bibliotek publicznych na warszawskiej Ochocie. "Poradnik Bibliotekarza", nr 1, s. 10-14.
Raport o Kapitale Intelektualnym Polski [online]. [ dostęp 27 marca 2010]. Dostępny w World Wide Web: <http://www.innowacyjnosc.gpw.pl/kip/>.
Straus, Grażyna; Wolff, Katarzyna; Wierny, Sebastian (2008). Czytanie, kupowanie, surfowa nie. Warszawa: Wydaw. BN.
Szmigielska, Barbara, red. (2008). Całe życie w sieci. Kraków: Wydaw. Uniwersytetu Jagiel lońskiego.
Tarnowska, Beata (2009). Międzybiblioteczna Komisja do Spraw Seniorów. Biblioteka dla Seniorów, nr 2 s. 4-5. "Poradnik Bibliotekarza", nr 12.
Tarnowska, Beata (2009). Oferta spotkań klubowych dla seniorów w DBP we Wrocławiu. Biblioteka dla Seniorów nr 2, s. 5-6. "Poradnik Bibliotekarza", nr 12.
Tomczyk, Łukasz (2008). Polski Seniora społeczeństwo informacyjne. "Poradnik Bibliotekarza", nr 1, s. 14-15.
Afiliacja: Zespół Szkół nr 7 w Warszawie, Polska
Biogram:
Monika Kosowiec-Placek jest absolwentką Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych na Uniwersytecie Warszawskim (2005). W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe dla nauczycieli w zakresie nauczania drugiego przedmiotu (plastyka). Obecnie pracuje w bibliotece ZS nr 7 w Warszawie. Interesuje się stereotypem zawodu bibliotekarza, wpływem zjawisk i procesów społecznych na funkcjonowanie bibliotek. Pisze pracę doktorską na temat Postęp technologiczny a przyszłość bibliotek.
Autor składa oświadczenie o oryginalności przesłanego tekstu, a w umowie wydawniczej przenosi na rzecz Wydawcy nieodpłatnie majątkowe prawa autorskie w zakresie jednorazowego opublikowania dzieła.
CC BY-NC-ND 4.0 Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe