Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Wybrane zagadnienia


Magdalena Przybysz-Stawska 

Afiliacja: Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej ,  Polska


Abstrakt

Teza/cel artykułu – W artykule opisano funkcjonowanie Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Jej znaczenie zwiększa fakt, iż jest ona jedyną teologiczną katolicką biblioteką naukową, działającą w archidiecezji łódzkiej. Przedstawiono strukturę organizacyjną, warsztat informacyjny i księgozbiór wybranej placówki oraz sposoby korzystania z gromadzonych przez nią zbiorów. W założeniu, zebrane dane służyć miały prezentacji tej, posiadającej długą historię, biblioteki, stanowiąc jeden z punktów odniesienia do dalszych badań w obrębie bibliotek kościelnych w Polsce. Metody badań – Tekst opiera się w znaczącej części na analizie materiałów źródłowych (strona internetowa seminarium duchownego w Łodzi, literatura dotycząca bibliotek kościelnych w Polsce, opracowanie poświęcone Wyższemu Seminarium Duchownemu w Łodzi, sprawozdania z działalności opisywanej biblioteki), a także, częściowo, na danych, uzyskanych w trakcie wywiadu, przeprowadzonego z pracownikami biblioteki. Wyniki – Zebrany materiał pozwolił na przedstawienie wybranej placówki, jej warunków lokalowych, działalności i struktury gromadzonego księgozbioru oraz sposobów jego udostępniania. Wnioski – Przedstawiona biblioteka charakteryzuje się dobrą kondycją, szczególnie pod względem posiadanego księgozbioru oraz warunków lokalowych.

Słowa kluczowe

Biblioteki specjalne; Biblioteki kościelne; Seminarium duchowne; Łódź; Wincenty Tymieniecki


Bednarczyk, Jan (2006). Zasoby bibliotek kościelnych w tworzeniu i zachowywaniu kultury. "Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne", T. 86, s. 55-63.

Dębowska, Maria (2002). Archiwa Kościoła katolickiego w Polsce. Informator. Kielce: Jedność.

Encyklopedia katolicka (1976). Lublin: KUL, T. 2.

Encyklopedia wiedzy o książce (1971). Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Folejewska, Ewa (2007). Stan obecny i działalność Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. "Studia Ełckie", T. 9, s. 341-349.

Papieska Komisja ds. Dóbr Kulturowych Kościoła (1996). Biblioteki kościelne w misji Kościoła. "FIDES: Biuletyn Bibliotek Kościelnych", nr 1-2, s. 31-46.

Skrzydlewska, Beata (2004). Muzea Kościoła katolickiego w Polsce. Informator. Kielce: Jedność.

WSD (2013a). Historia: lata 1921-1975 [online]. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi [dostęp: 12.02.2013]. Dostępny w World Wide Web: <http://www.wsd.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=9>.

WSD (2013b) Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. [online]. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi [dostęp: 12.02.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://www.wsd.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=37:o-towarzystwie&catid=16:tp-wsd&Itemid=39>.

WSD (2013c) Regulamin [online]. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi [dostęp: 12.02.2013]. Dostępny w World Wide Web: <http://www.wsd.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=34&Itemid=36>.

Zahajkiewicz, Marek (2002). Funkcja i znaczenie biblioteki parafialnej lub klasztornej. "Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne", T. 77, s. 9-17.

Zwoliński, Piotr (2001). Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi 1921-2001. Łódź: Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie.

Żmuda, Ryszard (2004). Bibliografia piśmiennictwa o polskich bibliotekach kościelnych za lata 1991-2000. "Saeculum Christianum", R. 11, nr 1, s. 179-246.

Żurek, Waldemar W. (2005a). Biblioteki Kościoła katolickiego w Polsce. Informator. Kielce: Wydaw. Jedność.

Żurek, Waldemar W. (2005b). Stan bibliotek kościelnych w Polsce. "Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne", t. 83, s. 37-46.

Pobierz

Opublikowane: 2013-12-31



Magdalena Przybysz-Stawska  maj-74@uni.lodz.pl

Afiliacja: Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej ,  Polska

Biogram:

Magdalena Przybysz-Stawska jest adiunktem w Katedrze Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się czytelnictwem oraz prasoznawstwem. Obecnie prowadzi badania dotyczące obecności problematyki książki na łamach współczesnych czasopism polskich. Najważniejsze publikacje: To się czyta. Promocja książki w dodatkach do wybranych polskich gazet codziennych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku (Łódź 2006); Zbiory specjalne w bibliotekach łódzkich. W: Zbiory specjalne i regionalia w polskich bibliotekach naukowych i publicznych (Szczecin 2010); Literatura w prasie polskiej na przykładzie tygodnika „Polityka”. W: Mistrzowie literatury czy dziennikarstwa? (Warszawa 2011); Łódzkie biblioteki więzienne. Przegląd Biblioteczny, 2012, z. 2; Nowe oblicze mediów, czyli dziennikarstwo obywatelskie. Transformacje. Pismo interdyscyplinarne, 2012





Autor składa oświadczenie o oryginalności przesłanego tekstu, a w umowie wydawniczej przenosi na rzecz Wydawcy nieodpłatnie majątkowe prawa autorskie w zakresie jednorazowego opublikowania dzieła.

CC BY-NC-ND 4.0 Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe