Moduł gromadzenia w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego
Ewa Nowaczyk-Potaż
Afiliacja: Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Polska
Abstrakt
Teza/cel – Celem artykułu jest przedstawienie procesu testowania i wdrażania modułu gromadzenia systemu VTLS/Virtua w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego (BUG), omówienie głównych elementów modułu i sposobu ich zastosowania. Wskazano również zmiany organizacyjne wprowadzone w Oddziałach Gromadzenia i Opracowania w konsekwencji wdrożenia modułu. Metody badań – Przedstawione informacje, opinie i po- stulaty oparte są na praktycznych doświadczeniach pracowników BUG zebranych podczas testowania modułu oraz pracy z nim w bazie produkcyjnej. Wyniki i wnioski – Komputeryzacja działań związanych z gromadzeniem zbiorów zapewnia wyraźne zwiększenie efektywności pracy, a ze względu na włączenie w ich zakres również czynności związanych z kopiowaniem opisów bibliograficznych z NUKAT lub sporządzaniem i wprowadzaniem skróconych opisów bibliograficznych zamawianych dokumentów wymaga też pewnych zmian organizacyjnych w bibliotece. Użytkowanie modułu gromadzenia systemu VTLS/Virtua wiąże się również z koniecznością jego dostosowania do procedur zamawiania i rejestrowania nabytków oraz zarządzania budżetem obowiązujących w polskich bibliotekach.
Słowa kluczowe
Automatyzacja bibliotek; Gromadzenie; System VTLS/Virtua; Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego
Bibliografia
Burchard, Maria (2010). Katalog centralny NUKAT – 5 lat współkatalogowania i co dalej. W: Rola katalogu centralnego NUKAT w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy w Polsce. Warszawa: Wydaw. SBP, s. 25-35.
Domino, Paweł (2005). Baza rejestracyjna oddziału gromadzenia BUWr. "EBIB. Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy" [online], nr 4 (65); [dostęp: 07.03.2012]. Dostępny w Worl Wide Web: <http://ebib.oss.wroc.pl/2005/65/domino.php>.
Dziadkiewicz, Wanda; Mirosława Szulc (2003). Doświadczenia w pracy z PROLIB-em w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego. "Bibliotekarz", nr 7/8, s. 9-15.
Komputeryzacja bibliotek naukowych w kontekście standardów oprogramowania bibliotecznego (1996). Gdańsk: Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego.
Mielczarek, Paweł (2010). Wykorzystanie modułu gromadzenia systemu Horizon w procesie gromadzenia druków zwartych w Bibliotece Kolegium Europejskiego w Natolinie. "Przegląd Biblioteczny", z. 2, s. 193-202.
Paluszkiewicz, Anna (2008). Prace wybrane. Warszawa: Wydaw. SBP.
Sączewska-Trawicka, Monika (2009). Moduł gromadzenia zbiorów w bibliotekach używających systemu komputerowego VTLS. "Przegląd Biblioteczny", z. 3, s. 371-375.
Afiliacja: Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Polska
Biogram:
Ewa Nowaczyk-Potaż jest absolwentką studiów na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego pracuje od grudnia 1999 r., najpierw w Oddziale Opracowania Rzeczowego, a następnie jako kierownik Oddziału Informacji Naukowej. Od 2006 r. jest kustoszem dyplomowanym. Od 2008 r. jest zastępcą dyrektora BUG ds. gromadzenia i opracowania zbiorów oraz informacji naukowej. Głównym obszarem jej zainteresowań zawodowych są nowe technologie w bibliotece, edukacja informacyjna i marketing biblioteczny.
Autor składa oświadczenie o oryginalności przesłanego tekstu, a w umowie wydawniczej przenosi na rzecz Wydawcy nieodpłatnie majątkowe prawa autorskie w zakresie jednorazowego opublikowania dzieła.
CC BY-NC-ND 4.0 Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe