Co studenci uczelni technicznych sądzą o czytaniu? Badanie stanu czytelnictwa wśród studentów Politechniki Białostockiej


Anna Sidorczuk 

Afiliacja: Biblioteka Politechniki Białostockiej,  Polska


Abstrakt

Teza/cel artykułu – Celem artykułu jest przedstawienie stanu czytelnictwa oraz preferencji czytelniczych studentów uczelni technicznych na przykładzie słuchaczy Politechniki Białostockiej. Metody badań – W kwietniu i maju 2011 r. przeprowadzono badanie ankietowe na próbie 500 studentów Politechniki Białostockiej. Uzyskane dane skonfrontowano z wynikami badania Społeczny zasięg książki opublikowanymi w 2010 r. Wyniki – Badanie wykazało, że 30% ankietowanych studentów to czytelnicy intensywni, 60% – to czytelnicy sporadyczni, a tylko 10% w ciągu roku poprzedzającego badanie nie przeczytało żadnej książki. Stwierdzono, że respondenci preferują zinstytucjonalizowane sposoby pozyskiwania literatury, jednakże dość często docierają do publikacji, ściągając je z Internetu. Badanie pokazało, że przekaz internetowy czy elektroniczny coraz częściej pełni rolę głównego nośnika w przekazywaniu treści. Wnioski – Studenci Politechniki Białostockiej potwierdzili, iż posiadają ukształtowany nawyk czytelniczy i tym nie różnią się zbytnio od ogółu osób posiadających wyższe wykształcenie, co wykazało badanie przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową. Przejawia się to nie tylko w ilości przeczytanych książek w ciągu roku, ale też w częstotliwości ich zakupywania czy korzystania z bibliotek i wskazuje na dużą aktywność czytelniczą. Warto zauważyć, iż coraz większą rolę odgrywają w niej praktyki związane z korzystaniem z publikacji dostępnych w Internecie.

Słowa kluczowe

Czytelnictwo; Studenci; Uczelnie techniczne; Badanie czytelnictwa; Politechnika Białostocka


Biblioteka Narodowa (2010). Społeczny zasięg książki 2010 – komunikat z badań Biblioteki Narodowej [online]. Biblioteka Narodowa [dostęp: 02.05.2011]. Dostępny w World Wide Web: <http://www.bn.org.pl/download/document/1297852803.pdf>.

Brzozowska-Szczecina, Emilia; Radziszewska, Justyna (2011). U progu kariery… co czytają młodzi naukowcy? Badania ankietowe na Politechnice Białostockiej. "Biuletyn EBIB" [online] nr 5 (123); [dostęp: 05.12.2011]. Dostępny w World Wide Web: <http://www.nowyebib.info/biuletyn/plan-numerow/504-biuletyn-ebib-nr-52011123>.

Cholewiński, Mirosław (2008). Wspieranie czytelnictwa studentów oraz studiowanie literatury przedmiotu jako ważne zadanie nauczycieli akademickich. W: W kręgu problemów edukacyjnych i wychowawczo-resocjalizacyjnych. Red. R. Stojecka-Zuber, M. Kaliszewska, M. Cholewiński. Kielce: Świętokrzyska Szkoła Wyższa w Kielcach, s. 101-109.

Dunin, Janusz (1991). O czytaniu. "Przegląd Biblioteczny", z.1, s. 33-41.

Gorzkowicz, Stanisław (1972). Czytelnictwo studentów. Studium nad zagadnieniem humanizacji inteligencji technicznej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Has-Tokarz, Anita (2008). Czytają, nie czytają…, o kulturze czytelniczej studentów w epoce mediów elektronicznych. W: Czas ukoi nas? Jakość życia i czas wolny we współczesnym społeczeństwie. Red. nauk. W. Muszyński. Toruń: Adam Marszałek, s. 260-271.

Kowalczyk, Marlena Mirosława (2009). Postawy studentów wobec czasu wolnego. W: Człowiek – rodzina – społeczeństwo w różnych układach życia zbiorowego. Red. nauk. M. M. Kowalczyk. Łódź: Leader-Great Publishers, s. 243-252.

Maksymowicz, Agata (1996). Formy wykorzystania czasu wolnego w opinii badanych. W: Pierwszy rok studiów w uczelni technicznej. Red. J. Bugla. Kraków: Wydaw. Eureka, s. 171-180.

Misiak, Marek (2011). Czytelnictwo. "Forum Akademickie", nr 2, s. 50-51.

Skwarnicki, Marek (1960). Czytelnictwo i metody jego badania. W: Problemy czytelnictwa w wielkich miastach. Red. S. Tazbir. Warszawa: SBP, s. 241-253.

Wojciechowski, Jacek (1999). Czytelnictwo. Kraków: Wydaw. Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pobierz

Opublikowane: 2012-12-31



Anna Sidorczuk  a.sidorczuk@pb.edu.pl

Afiliacja: Biblioteka Politechniki Białostockiej,  Polska

Biogram:

Anna Sidorczuk jest absolwentką studiów licencjackich i magisterskich bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie w Białymstoku oraz studiów licencjackich filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W l. 2006-2009 pracowała jako nauczyciel-bibliotekarz, a od 2009 r. pracuje w Bibliotece Politechniki Białostockiej. Jej zainteresowania skupiają się na bibliometrii, czytelnictwie oraz zastosowaniach e-learningu i narzędzi Web 2.0 w bibliotece.





Autor składa oświadczenie o oryginalności przesłanego tekstu, a w umowie wydawniczej przenosi na rzecz Wydawcy nieodpłatnie majątkowe prawa autorskie w zakresie jednorazowego opublikowania dzieła.

CC BY-NC-ND 4.0 Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe