Łódzkie biblioteki więzienne


Magdalena Przybysz-Stawska 

Afiliacja: Uniwersytet Łódzki, Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej ,  Polska


Abstrakt

Teza/cel artykułu – Celem artykułu jest opis i ocena organizacji i funkcjonowania bibliotek więziennych, działających w ramach dwóch Zakładów Karnych i jednego Aresztu Śledczego w Łodzi. Przedstawiono strukturę organizacyjną i księgozbiory każdej z nich oraz sposoby korzystania z gromadzonych dokumentów. Metody badań – Wykorzystane w opracowaniu dane uzyskane zostały na podstawie analizy dokumentacji działalności badanych jednostek oraz wywiadów przeprowadzonych w lipcu 2010 r. z wychowawcami zatrudnionymi w działach penitencjarnych ds. bibliotek w poszczególnych ośrodkach. Wyniki i wnioski – Przeprowadzona analiza pozwoliła stwierdzić, że poddane badaniu łódzkie biblioteki więzienne charakteryzuje słaba kondycja, szczególnie pod względem finansowym, ale również działalności promocyjnej czy kulturowej. Widoczny jest także brak świadomości znaczenia funkcji terapeutycznej książki w procesie resocjalizacji osadzonych.

Słowa kluczowe

Biblioteki więzienne; Łódź; Zakład Karny nr 1; Zakład Karny nr 2; Areszt Śledczy w Łodzi


Regulamin (bd, a). Regulamin Biblioteki w Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi [dokument niepublikowany].

Regulamin (bd, b). Regulamin Biblioteki Zakładu Karnego nr 2 w Łodzi [dokument niepublikowany].

Regulamin (2009). Regulamin korzystania z Biblioteki Aresztu Śledczego w Łodzi [dokument niepublikowany].

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 1999 r. w sprawie zasad organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach karnych, poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz zasad współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi (1999). Dz. U. Nr 111, poz. 1309.

Służba Więzienna [online] (br). [dostęp: 12.11.2010]. Dostępny w World Wide Web: <http://www.sw.gov.pl>.

Zybert, Elżbieta B. (1991). Biblioteki więzienne. Zarys problematyki. Warszawa: SBP 1991.

Pobierz

Opublikowane: 2012-12-31



Magdalena Przybysz-Stawska  maj-74@uni.lodz.pl

Afiliacja: Uniwersytet Łódzki, Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej ,  Polska

Biogram:

Magdalena Przybysz-Stawska jest adiunktem w Katedrze Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się czytelnictwem oraz prasoznawstwem, obecnie prowadzi badania dotyczące obecności problematyki książki na łamach współczesnych czasopism polskich. Najważniejsze publikacje: To się czyta. Promocja książki w dodatkach do wybranych polskich gazet codziennych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku (Łódź 2006); Zbiory specjalne w bibliotekach łódzkich. W: Zbiory specjalne i regionalia w polskich bibliotekach naukowych i publicznych (Szczecin 2010); Literatura w prasie polskiej na przykładzie tygodnika „Polityka”. W: Mistrzowie literatury czy dziennikarstwa? (Warszawa 2011).





Autor składa oświadczenie o oryginalności przesłanego tekstu, a w umowie wydawniczej przenosi na rzecz Wydawcy nieodpłatnie majątkowe prawa autorskie w zakresie jednorazowego opublikowania dzieła.

CC BY-NC-ND 4.0 Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe